8 дек. 2017Роман Илык: электронный рецепт 2018


- МОЗ пропонує розширити список ліків, який за програмою "Доступні ліки" пацієнти можуть отримувати безкоштовно або з невеликою доплатою. У світі такі програми називають реімбурсацією. Чому список буде збільшено за рахунок медикаментів для лікування хронічних захворювань шлунка та дванадцятипалої кишки, депресії і депресивного синдрому, а також препаратів для вагітних?

- Цією пропозицією ми даємо чіткий сигнал, що мають намір і далі розвивати програму реімбурсації, яку уряд планує фінансувати як мінімум протягом найближчих трьох років з поступовим розширенням груп захворювань У неї будуть включатися в першу чергу найпоширеніші хвороби, які добре лікуються амбулаторно і є пріоритетом. Виходячи з цього, ми вирішили до вже включеним в реимбурсацию серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу та бронхіальній астмі додати три вказаних вами групи захворювань. Від цих хвороб страждає досить велика кількість українців. Наприклад, згідно з інформацією центру медичної статистики МОЗ, в Україні пацієнтів з хронічними захворюваннями шлунка та дванадцятипалої кишки - близько семи мільйонів чоловік, у тому числі близько 850 тисяч з хронічною виразкою шлунка. Прийом ліків, які ми включимо в реимбурсируемый список, дозволяє на стадії, наприклад, хронічного гастриту, не доводити рішення проблеми до хірургічного втручання.

- А на скільки часто українці страждають депресіями?

- Що стосується депресій, то "Міжнародний медичний корпус" провів дослідження в Україні, в ході якого було встановлено, що серед десяти основних причин інвалідності, які викликані психічними розладами, депресія займає одне з основних місць. До 2030 року депресія стане третьою за поширеністю хворобою у світі. Мало того, в країнах з середнім доходом на кожного людини вона вийде на друге місце. Кожна інвестована гривня лікування принесе в два рази більше ефективності для відновлення продуктивності людини, ніж на більш пізніх стадіях психічних розладів. Депресії добре лікуються на амбулаторному рівні. В Україні близько 30% людей протягом життя стикатися з психічними розладами. Це обумовлено відчуттям небезпеки, питаннями працевлаштування, питаннями військового конфлікту на сході країни. Ними страждають в основному люди похилого віку, жителі сходу України, переселенці, а також військові, які служили в зоні АТО. Більше 75% громадян, які страждають психічними розладами, з тих чи інших причин не звертаються до лікарів. Вони намагаються вирішити цю проблему самостійно, вживаючи алкоголь, наркотики. Тому ми вважаємо, що ця проблема потребує вирішення на державному рівні. І зараз ми працюємо над стратегією лікування психічного здоров'я, яку плануємо подати на затвердження уряду. Реімбурсація ліків для пацієнтів з психічними розладами буде частиною цієї політики. Зараз тільки 2,5% витрат на охорону здоров'я направляються на проблеми психічного здоров'я. Ці цифри абсолютно далекі від потреби. При цьому близько 90% цих витрат направляється на госпітальний сегмент. Фактично, для профілактики залишається дуже мало грошей. Окремим рішенням було включити в програму препарати для здоров'я матері та майбутньої дитини. У 2016 році у понад 98 тисяч майбутніх мам була діагностована анемія (недокрів'я, синдром при якому спостерігається зниження гемоглобіну в крові, - ред.). Анемія при вагітності - це ризик для здорового розвитку дитини. А прийом лише двох препаратів заліза і фолієвої кислоти на 30% збільшує шанси на здорове формування органів плода.

- Скільки безпосередньо торгових марок-препаратів буде доступне за новим групам захворювань, які будуть включені в програму "Доступні ліки"?

- За попередніми розрахунками експертів МОЗ, для лікування депресії і депресивних станів у програму може увійти до десяти препаратів. Для пацієнтів з хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту - близько 60. Для вагітних це може бути близько чотирьох препаратів. Кінцеве кількість торгових найменувань ліків у програмі залежить від виробників: рішення про участь у реімбурсації приймають саме вони, коректуючи свої ціни, і подаючи заявки в МОЗ. Хочу зазначити, що всі включені в реимбурсируемый список діючі речовини рекомендовані до використання Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Вони безпечні, якісні та з клінічно доведеною ефективністю. А адже, якщо взяти до уваги, що український ринок ліків становить понад 57 мільярдів гривень, то, як мінімум, половина цієї суми припадає на життєво необхідні ліки. Зараз в діючий реимбурсируемый список входить 21 діюча речовина. Після розширення списку, будуть компенсуватися 32 діючих речовини. Сподіваємося, що нові умови участі допоможуть збільшити список препаратів, який повністю оплачуватися державою, з 32 до 100 найменувань - це ті препарати, які пацієнти можуть отримувати безкоштовно.

- Ви сказали, що дуже мало людей з депресією звертаються до лікарів за медичною допомогою. Як плануєте вирішувати цю проблему?


- Розумію, що цю проблему самої реімбурсацією ми не вирішимо. Але коли ми впроваджували цю політику, багато хто сумнівався в її успішності, оскільки казали, що лікарі розучилися виписувати рецепти, що вони забули про те, які діючі речовини використовуються в тому чи іншому препараті, про те, що пацієнти не захочуть йти за рецептами. Але ці сумніви не виправдалися. Все більше і більше пацієнтів звертається до лікарів, вони виписують рецепти з зазначенням діючих речовин, а не брендів. При цьому хочу відзначити, що участь у програмі "Доступні ліки" в Україні є добровільним. На відміну від деяких країн Європи, в тому числі східній, де діють обов'язкові до наявності в аптеках списки ліків і необхідність відпускати їх з реімбурсації. В Україні зараз в цій програмі бере участь близько семи тисяч аптек, тобто приблизно кожна третя з наявних у країні. При цьому в програмі працюють в основному аптеки приватної форми власності, адже тільки близько 1200 аптек є комунальними.


- Хто буде виписувати рецепти для ліків пацієнтам із захворюваннями, які додаються до реимбурсацию? Сімейні лікарі? Як ви вважаєте, чи достатньо вони професійні для того, щоб діагностувати, наприклад, депресію?


- За умови, що сімейний лікар може діагностувати ці захворювання самостійно, він і буде виписувати рецепт. Якщо лікар вважатиме, що пацієнтові потрібна додаткова консультація, то він зможе направити його за нею до вузькопрофільним спеціалістам.

- Коли Кабмін прийме рішення про розширення списку реімбурсованих ліків?

- Зараз проект урядової постанови знаходиться на громадському обговоренні. Паралельно ми погоджуємо з іншими відомствами. Ми плануємо, що Кабмін прийме рішення в грудні, щоб у січні постанова набрала чинності. У січні ми приймемо пропозиції від фармвиробників про включення до реимбурсируемый список їх торгових марок ліків. В результаті, пацієнти зможуть скористатися розширеним списком реімбурсіруемих ліків в лютому.

- Скільки коштів потрібно на компенсацію препаратів, які будуть додані в програму "Доступні ліки"?

- У проекті держбюджету на 2017 рік закладений один мільярд гривень на компенсацію цін на ліки. Багато це чи мало? Якщо порівнювати з Польщею, то, напевно, це мало. Там на ці цілі виділятися приблизно 57 мільярдів гривень. Це великий дисбаланс. Але там немає закупівель ліків за спеціалізованими програмами, наприклад, для лікування Сніду, туберкульозу, оскільки вони потрапляють під дію однієї програми. У майбутньому в Україні, після того, як буде створено Національне агентство з закупівлями ліків, в програму реімбурсації будуть включені і інші захворювання. Ми будемо поступово розширювати програму "Доступні ліки" за умови гарантованого фінансування з держбюджету. Проаналізувавши хід програми в цьому році, ми порахували, що в 2018 році орієнтовно по трьом вже наявних груп захворювань - серцево-судинних хвороб, цукрового діабету II типу та бронхіальній астмі - нам необхідно буде 700 мільйонів гривень. Таким чином, у нас резерв становить близько 300 мільйонів гривень. Коли ми проводили розрахунки, то прийшли до висновку, що цих коштів буде достатньо на ліки для лікування хронічних захворювань шлунка та дванадцятипалої кишки, депресії і депресивного синдрому, а також на препарати для вагітних.
- Але, за даними експертів, на препарати, які МОЗ пропонує включити в реимбурсируемый список, українці витрачають приблизно 650 мільйонів гривень. Чи Не очікуєте у зв'язку з цим дефіциту коштів на компенсації?


- Думаю, дефіциту не буде. Ви пам'ятаєте, коли стартувала програма навесні минулого року, то багато нас критикували за те, що ми закладаємо мало коштів. Але грошей виявилося достатньо, оскільки держава компенсує ціни на ліки за найменшою ціною генерика (копія оригінального препарату, - ред.). Це значить, що таким чином ми використовуємо ефективно державні кошти і охоплюємо доступом до ліків якомога більше населення.


- Планує МОЗ відмовитися від виписки рецептів, в яких вказані не бренди ліків, а діючі речовини? Наприклад, за деякими програмами, які фінансуються з державного і місцевих бюджетів, лікарі мають права вказувати в рецептах саме торговельні марки. Це може призвести до зловживань з боку фармкомпаній і лікарів, які вказують в рецептах саме ті препарати, виписку яких стимулюють фармкомпанії.- Якщо це не якийсь інноваційний препарат, який доступний на ринку в однині, то у всьому світі рецепти виписуються за діючою речовиною. Ми в перспективі плануємо повністю перейти на такий принцип роботи для всіх лікарських засобів. Можливість виписувати рецепти з торговими марками передбачена постановою Кабміну №1303 від 1998 року. Зараз ми вносимо в неї зміни. З січня вступить в силу нова політика - Національний перелік основних лікарських засобів. Після того, як лікарні забезпечать пацієнтів 100-відсоткової потребою за цим коротким списком ліків, у них буде можливість придбати необхідні ліки, які зареєстровані в Україні. Крім того, зараз ми вносимо зміни в наказ МОЗ №360 від 2005 року, який регулює рецептурний відпуск ліків. Ними передбачено запровадження в Україні електронного документообігу, в тому числі рецепта. Виписка лікарем рецепта в електронному вигляді дозволить пацієнту отримувати препарат по реімбурсації не тільки в тому місці, де він прописаний, а в будь-якому іншому населеному пункті, де буде необхідне забезпечення. Крім того, це дозволить аптекам подавати електронні звіти для одержання коштів з бюджету за ліків, відпущених пацієнтам з реімбурсації. МОЗ планує запровадити електронний рецепт в 2018 році. Для цього ще необхідно впровадити електронні реєстри пацієнтів, медичних закладів, лікарів. Без усього цього електронний рецепт працювати не зможе.
RSS подписка:

RSS